smartjack

Wrzesień i listopad to był czas wielkich wyzwań dla mnie. Dlatego też zafundowałam sobie obiecany odpoczynek i regenerację. Całe 5 dni bez biegania, a już wyglądam kiedy będzie szansa wytruchtać do lasu. Już 3 dni minęło od ostatniej w tym roku wystawy psów, a ja już zaglądam do przyszłorocznego harmonogramu wystaw. Ale taka już jestem, a czeka mnie wiele innych zadań związanych z chwilowym przestojem i regeneracją.

Na codzień mierzymy się z wieloma wyzwaniami. Ciągle podnosimy sobie poprzeczkę. Staramy się. Realizujemy nasze plany. Pomału odhaczamy każdy punkt w kalendarzu. Jesteśmy zaganiani, znerwicowani i zmęczeni. To wszystko jest normalne i będzie nam towarzyszyć do końca życia. Tak. Do końca życia. 

Co nie musi oznaczać, że będziemy nieszczęśliwi. Należy tylko znaleźć w swoim życiu coś, co się lubi. I robić to. Oczywiście wiem, że to tylko frazes wyświechtany przez tłumy już po stokroć. Ale jest prawdziwy i zasługuje na wieczność. Dlatego, że potrzebna jest nam w życiu odskocznia od pracy, rodziny, przyjaciół, domu, obowiązków. To nie musi być coś nadzwyczajnego – może to być bieganie, jazda konna – jak w moim przypadku. Albo czytanie książek. Albo żeglowanie. To moje typy. Ale stety czy niestety, znalezienie w swoim życiu pasji, która będzie naszą odskocznią to nie wszystko. 

yoga-1665173_1920

Ponieważ potrzebujemy też wypoczynku. Relaksu. Regeneracji. Wielu ludzi o tym nie pamięta, albo nie potrafi realnie spojrzeć na swój organizm i jego potrzeby. Dla jednego osobnika bowiem leżenie na kanapie z piwkiem i pizzą będzie nie lada rozpustą, relaksem najwyższych lotów i błogosławieństwem od losu, a inny osobnik spędza tak każdy wieczór i jest już tym szczerze zmęczony! Dlatego potrzebna jest równowaga. I przede wszystkim analiza ! Musimy MYŚLEĆ o tym, jak ma wyglądać nasz dzień/tydzień/miesiąc/rok! Musimy planować ! Tak !

Jak zaplanować relaks.

Przede wszystkim należy zwrócić się do siebie samego z pytaniem: jaka jest moja kondycja fizyczna i psychiczna. Czego potrzebuję obecnie – może marzy mi się pozostanie w łóżku cały dzień i spanie w najlepsze do godziny 13? A może moje włosy wymagają odbudowy i regeneracji? A może dałabym się pokroić za gorącą czekoladę i dobrą książkę przeczytaną w jeden wieczór od deski do deski? Znam ludzi, którzy przebierają nogami z radości na samą myśl o imprezie w dyskotece, gdzie do samego rana będzie im walić po uszach łupiący jazgot i będą mogli wyginać śmiało ciała popijając drinki – i to będzie dla nich najwspanialszy relaks, bo tego właśnie potrzebowali. Dlatego musimy poznać siebie i swoje potrzeby, nie sugerując się pomysłami innych.

coffee-984516

Dlaczego RELAKS w takiej własnej, jedynej w swoim rodzaju formie jest taki ważny? Bo musimy lubić siebie i być wewnętrznie szczęśliwi, aby dawać z siebie wszystko na innych płaszczyznach życia. Warto zadbać o siebie przez 2-3 godziny w tygodniu, skoro pozostały czas spędzamy na wykonywaniu obowiązków. I nawet jeśli sprawia Ci niebywałą przyjemność serwowanie czterodaniowych obiadków swojemu ukochanemu mężowi, to zapewniam Cię, że jeden dzień odpoczynku od tego regularnego gotowania da Ci motywację i parę do dalszej pracy.

Tak samo jest z aktywnością fizyczną. Nasze ciało i umysł potrzebuje aby dać sobie czasem trochę luzu. Oczywiście w granicach rozsądku. Ja czuje się szczęśliwszą i fajniejszą osobą, od kiedy biegam, bo wiem, że jeśli zrobię sobie przerwę od biegania na tydzień czy półtora, już od 5 dnia odpoczynku będę za tym tęsknić ! I z chęcią wypatrywać kolejnego treningu! Warto pamiętać aby nie mylić regeneracji ze zwykłym lenistwem, ale dla nas amatorów tak na prawdę najważniejsze jest, aby czuć się dobrze i lubić to co robimy. I właśnie regeneracja pozwala nam w pełni zrozumieć, jak wiele frajdy daje nam ta czy inna aktywność – bo nam jej brakuje !

summer-1617203

Podsumowując : pozwólmy sobie czasem na odpoczynek. Znajdźmy chwilę. Nauczmy naszych parterów życiowych, że jest taki czas, kiedy potrzebujemy regeneracji i ich wsparcie w takich chwilach jest na prawdę nieocenione. Nawet jeśli ma się ograniczyć do zrobienia gorącej herbaty tudzież grzańca i oddalenie się do swoich zajęć. Dzięki dbaniu o relaks swojego ciała i ducha stajemy się szczęśliwsi, zdrowsi i silniejsi. Wykorzystujmy dobrze dany nam czas. Zarówno ten, który poświęcamy na swoje plany, jak i chwile lenistwa. Nawet chwile lenistwa trzeba umieć dobrze spożytkować.